Otwarte Zasoby Edukacyjne

Otwarte Zasoby Edukacyjne (ang. Open Educational Resources) to materiały udostępnione na wolnych licencjach (np. CC BY i CC BY-SA) lub znajdujące się w domenie publicznej. Można je swobodnie wykorzystywać w swojej pracy, z prawem do ich kopiowania, rozpowszechniania i dalszego modyfikowania (zgodnie z oznaczeniami właściwej licencji Creative Commons).

Z poniższej prezentacji można dowiedzieć się jak znaleźć legalne i otwarte materiały do prezentacji, pracy czy artykułu, który zamierzamy przygotować. Znajdują się też informacje, jak właściwie korzystać z otwartych zasobów, zgodnie z poszanowaniem warunków wolnych licencji lub utworów znajdujących się już w domenie publicznej.

LINKI DO OTWARTYCH ZASOBÓW EDUKACYJNYCH           OPIS
Federacja Bibliotek Cyfrowych (FBC)
Największy krajowy agregator metadanych z polskich instytucji kultury, bibliotek, archiwów, uczelni i innych instytucji naukowych. Baza liczy blisko 5 mln obiektów.
Biblioteka Internetowa Wolne Lektury
Teksty kanonu literackiego, m.in. lektur szkolnych, należących do domeny publicznej. Materiały opracowane i opatrzone komentarzem. Publikacje dostępne w kilku formatach: html, txt, pdf, epub, mobi, fb2. Dodatkowo dostęp do zbioru kilkuset audiobooków.
Europeana
Zapewnia dostęp do ponad 50 milionów obiektów cyfrowych – książek, muzyki, dzieł sztuki i innych – z narzędziami do wyszukiwania wg rodzajów licencji.
Base : Bielefeld Academic Search Engine Wielodziedzinowa wyszukiwarka akademicka prowadzona przez bielefeld university library. Zawiera dostęp do źródeł pomijanych często przez komercyjne wyszukiwarki.
Internet Archive
Jest instytucją non-profit prowadzącą m.in. Archiwum stron www,
a także oferującą dostep do:
11 mln książek
4 mln nagrań dźwiękowych
3 mln plików wideo
1 mln obrazów
100 tysięcy programów.
Archiwum udostępnione jest częściowo bezpłatnie do celów edukacyjnych.
Projekt Fizyka wobec wyzwań XXI wieku Materiały dydaktyczne dla studentów z dziedziny informatyki, matematyki, fizyki, chemii, biologii (również molekularnej) i przedmiotów specjalistycznych.
Wikibooks Wolne książki i podręczniki. Zbiór darmowych i tworzonych przez społeczność tekstów. Zasób obejmuje ponad 5000 modułów i artykułów.
Wyszukiwarka Google Wyszukiwarka z opcją wyświetlenia darmowych zasobów. Wyszukiwanie zaawansowane pozwala na wybór odpowiednich ustawień praw do użytkowania i oznaczeń licencji.
Flickr Baza zdjęć i grafik tworzona przez użytkowników. Dostęp do miliardów zdjęć, wiele udostępnianych jest na otwartych licencjach.
Wikimedia Commons
Wyszukiwarka zasobów udostępnionych na wolnych licencjach lub znajdujących się w domenie publicznej.
Pixabay Serwis zawierający darmowe zdjęcia, ilustracje,  grafikę wektorową, pliki wideo.
Wyszukiwarka zasobów Creative Commons Wyszukiwarka zasobów udostępnionych na licencji creative commons, a więc pozwalających na dalsze wykorzystanie. Dostęp do tekstów, grafiki, wideo, zdjęć.
Wyszukiwarka grafiki Google Zbiory grafiki indeksowane przez Google. W polu „prawa do użytkowania” należy wybie odpowiednie kryteria oparte na systemie licencji creative commons.
Mapy Stamen Serwis oferujący bezpłatne mapy. Mozliwość wygenerowania mapy dowolnego miejsca w kilku stylach.
Open Street Map Projekt rozwijany przez  internetową społeczność dla stworzenia darmowej mapy całej kuli ziemskiej. Użytkownicy mają możliwosć edycji po zarejestrowaniu.
An OpenCourseWare (OCW) Wolne i otwarte publikacje, stanowiące wysokiej jakości materiały edukacyjne dla szkół i uczelni, zamieszczone w serwisie światowej społeczności, propagującej otwartą edukację - The Open Education Consortium.
Free OpenLearn Courses Ponad 700 darmowych kursów w ramach serwisu OpenLearn The Open University.
Materiały edukacyjne - Chemia Strona, na której zamieszczono prezentacje i skrypty przygotowane dla studentów Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej.

Open AGH

Repozytorium otwartych zasobów edukacyjnych. Zgromadzono w nim kursy stworzone przez pracowników i najlepszych studentów AGH, opublikowane na otwartej licencji Creative Commons. W repozytorium znajdują się głównie kursy z nauk ścisłych i technicznych.

Open Yale Courses

Serwis gwarantujący wolny i otwarty dostęp do  kursów dla początkujących, przygotowanych przez wykładowców Yale University.
Podręczniki i skrypty pracowników Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego Serwis zawierający podręczniki i skrypty przygotowane przez pracowników Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Portal edukacyjny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Serwis, na którym dostępne są otwarte wykłady i kursy e-learningowe.
Zbigniew Kąkol Website Strona prof. fizyki na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej Akademii Górniczo-Hutniczej, zawiera m.in. materiały edukacyjne: wykłady z fizyki, internetowy kurs fizyki "e-Fizyka", edukacyjne programy komputerowe, linki do materiałów edukacyjnych.

WYKORZYSTANE ŹRÓDŁA I MATERIAŁY:

Utworzono - 13.02.2014
Zaktualizowno - 13.04.2018